donderdag 31 maart 2005
100 jaar geleden
Tanger crisis 1905
Keizer Wilhelm II bezoekt de sultan van Marokko
In 1880 werd te Madrid een conventie van kracht waarbij alle belangrijke landen in Europa afspraken vastlegden ter regeling van hun handelsactiviteiten in Marokko. Vanwege de aanzienlijke handelsbelangen in Marokko sloot Duitsland in 1890 een afzonderlijk handelsverdrag met dit land; Frankrijk volgde dit voorbeeld in 1892. In 1900 sloten Frankrijk en Italië een geheim verdrag ter regeling van hun invloedssferen in het Middellandse Zee gebied. Frankrijk beoogde een groot Frans koloniaal rijk aan de kust van Noord Afrika en Marokko moest daarvan een onderdeel uitmaken. Na de Entente Cordiale van 1904 maakte Frankrijk ernst met haar koloniale plannen. Frankrijk begon zijn optreden in Marokko met een verdrag met Spanje, dat daarbij zijn eigen aanspraken in Marokko gegarandeerd kreeg.
 
Duitsland die als belangrijke mogendheid bewust buiten de besprekingen was gelaten, zag haar handelsbelangen in gevaar komen en ageerde heftig tegen het optreden van Frankrijk. Keizer Wilhelm II bracht, tijdens een vakantietocht in de Middellandse Zee, zelfs een bezoek aan Tanger waar hij de Marokkaanse sultan steun toezegde (de Tanger-crisis van 1905).
 
Von Bülow besloot de Duitse keizer te gebruiken in zijn plan. Hij haalde de keizer over om naar Tanger te varen om zo de sultan te overtuigen van de Duitse steun en de Franse regering in verlegenheid te brengen. Op 28 maart 1905 zette de keizer, aan boord van de Hamburg, koers naar Marokko.
aankomst in Tanger
De Duitse keizer Wilhelm II komt
op 31 maart 1905 aan in Tanger
Tegen de tijd dat Wilhelm de straat van Gibraltar had bereikt begon hij echter te twijfelen aan het plan. Liever was hij bij Gibraltar voor anker gegaan waar hij op bezoek wilde gaan bij de Britse koningin, Alexandra, die daar verbleef. Von Bülow had de keizer echter via verschillende telegrammen ervan overtuigd dat het bezoek aan Tanger essentieel was. Bovendien was het bezoek van de keizer inmiddels uitgelekt aan de pers, iets waar Von Bülow ook min of meer verantwoordelijk voor was geweest. Er zat voor de keizer dus echter niets op dan door te gaan met het plan. De Hamburg verscheen op 31 maart voor de kust van Tanger. Toch bleef de keizer, versterkt door het slechte weer bij aankomst, tot het laatste moment twijfelen. Uiteindelijk klaarde de lucht op en voer hij naar de haven. Daar aangekomen werd hij opgewacht door een oom van de sultan en de Franse ambassadeur. Hij vertelde de ambassadeur dat Duitsland opkwam voor het Verdrag van Madrid, gaf de ambassadeur vervolgens geen kans om te protesteren en besteeg een wit paard waarop hij naar de Duitse ambassade reed. De keizer had zich in Tanger helemaal niet op zijn gemak gevoeld …
verder lezen …

Marokkokrise von 1905 [ deutsche-schutzgebiete.de ]

woensdag 30 maart 2005
de beste boeken van de 20ste eeuw

Vorige maand refereerde een vriend van mij hier aan het boek dat Gitta Sereny schreef over Albert Speer en dat in het Nederlands vertaald werd onder de titel verstrikt in de waarheid. Ik heb het boek zelf (nog) niet gelezen. Volgens de conservatieve denktank Edmund Burke Stichting is het een van de beste boeken van de afgelopen eeuw. Op de website van de Edmund Burke Stichting staat over dit boek het volgende:

Gitta Sereny, Albert Speer: His Battle With Truth (1995). Speer was de begaafde architect en lieveling van Hitler die later minister van Bewapening werd en de hoogste nazi die niet ter dood werd veroordeeld in Neurenberg. Hij leefde verder als gevangene voor het leven in Spandau en worstelde zijn hele leven na Hitler met de leugens die hij zichzelf vertelde. Dit meeslepende boek, grotendeels een weergave van en commentaar op uitgebreide interviews met Speer, legt bloot hoe duivels het Hitler-regime was en welke effecten het op mensen had.

De beste boeken van de afgelopen eeuw

dinsdag 29 maart 2005
maakbaarheid en genade
gelezen: interview met Erik Borgman
in Beweging, tijdschrift voor reformatorische wijsbegeerte
U typeert de maakbaarheid van het individuele leven en de maakbaarheid van de kerk als pseudo-vragen, schijnprojecten. Wat is volgens u de echte vraag waar het ons om moet gaan?
“De echte vraag is: hoe blijven we antwoorden op Gods presentie? Niet: wat is het antwoord? Religie is omgang; omgang met het heilige, omgang met God-de-gevende, de genade-God. Religie is een eigen toegang tot de ontologie.”
 
Legt u dat eens uit.
“Gebruikelijk is een scheiding te maken tussen zijn en zin. De scheiding is actueel en wordt zichtbaar in allerlei zingevingsprojecten, waarin zinloze levens zinvol moeten worden. Maar al die projecten zullen hopeloos falen; je kunt zin namelijk niet zelf aanbrengen in je leven. Zin komt van buiten en wordt met het leven gegeven. Religie pretendeert deze ontologische kloof te overbruggen: schepping is genade.”
 
Hoe bedoelt u dat: schepping is genade? Is er geen onderscheid tussen schepping en herschepping?
“In de lijn van Thomas van Aquino is de schepping er met het oog op het volle leven dat in de synoptische evangeliën ‘het Koninkrijk Gods’ wordt genoemd. Dit is wat Paulus uitdrukt met het idee dat alles ‘in Christus’ geschapen is. In deze lijn is God de ruimte van genadige vrijgevendheid waarin alles tot uitdrukking komt. ‘In Hem bewegen wij ons en zijn wij’. Deze ruimte wordt in de zonde geweigerd en in de verlossing hersteld.”

Erik BorgmanErik Borgman is sinds 2004 directeur van het interdisciplinaire Heyendaal Instituut voor theologie, wetenschap en cultuur van de Radboud Universiteit Nijmegen.
 
 
 

Bron: Beweging | dominicanen.nl

maandag 28 maart 2005
geniaal portret
vandaag 124 jaar geleden overleden:
Modest Moesorgskij, 28 maart 1881

Op 5 maart 2002 stond ik voor het eerst in mijn leven tegenover het sublieme portret van Moesorgskij geschilderd door Ilya Repin. Deze schilderde het portret in de loop van vier zittingen, tussen 2 en 5 maart 1881, in de kliniek waar Moesorgskij was opgenomen tengevolge van zijn alcoholverslaving en waar hij 3 weken later zou overlijden. In de catalogus van de grote Repin-tentoonstelling in het Groninger Museum staat bij dit portret de volgende beschrijving:

( … ) Repin portretteerde de componist met een picturale vrijheid die tot uitdrukking komt in de manier waarop hij de verf op het doek aanbracht. Op het gezicht geven de van licht doordrenkte verflagen het voorhoofd een zachte weerschijn en zorgen ze voor een spel van licht en donker op de frambozenrode kraag van het jasje. In de grote expressieve gestalte, de open gelaatstrekken en de welwillende neiging van het hoofd toonde Repin hoe hij zich het innerlijk gemoed van Moesorgskij voorstelde.
Modest MoesorgskyDe eerste kennismaking tussen beide mannen vond plaats in het begin van de zeventiger jaren. Repin was diep geroerd door de muziek van Moesorgskij en voelde de vernieuwende kracht van diens composities aan, iets wat in die tijd voor lang niet iedereen gold. Repin schilderde dit portret naar hij zei ‘voor zichzelf, als herinnering aan een vurige beminde vriend.’ Toen Tretjakov zich echter tot de kunstenaar wendde met de wens het portret voor zijn portrettengalerij aan te schaffen, kreeg hij te horen dat hij het graag afstond, gezien de betekenis van Moesorgskij als persoon en Tretjakovs taak een portrettengalerij samen te stellen ‘van de beste mensen van Rusland’. Het bedrag dat repin voor het schilderij ontving, werd door hem ter beschikking gesteld voor de oprichting van een gedenkteken voor Moesorgskij.

Biografie van Moesorgskij [ componistenweb.net ]

zondag 27 maart 2005
knieval
In Brompton Oratory, genoemd naar Brompton Catedral in Londen, stapt Nick Cave de kerk binnen op paasmorgen. De voorganger leest Lucas 24 waarin Christus na zijn lijden weer verenigd wordt met zijn discipelen. De zanger ziet ondertussen de beelden van de apostelen in de kerk en wou dat hij zelf zo’n beeld was, zodat hij de schoonheid niet onder woorden zou hoeven brengen noch zou hoeven te geloven wat hij in het avondmaal weerspiegeld ziet:
 
A beauty, impossible to endure
The blood imparted in little sips
The smell of you still on my hands
As I bring the cup up to my lips
 
No God up in the sky
No Devil beneath the sea
Could do the job that you did, baby
Of bringing me to my knees
 
( Bron: Peter Sierksma in Trouw van 12 maart )
Nick Cave

Nick Cave and the Bad Seeds Official Website

zaterdag 26 maart 2005
tolerantie als zwijgplicht
gelezen: essay van Matthias Smalbrugge
in Letter & Geest, Trouw van zaterdag 26 maart

Matthias SmalbruggeVandaag staat er in Letter & Geest, de diepgravende zaterdagbijlage van Trouw, een bijdrage van de theoloog Matthias Smalbrugge: Confrontatie is nodig om een tragedie te voorkomen. Hierin hekelt hij de conflictvermijding in het maatschappelijk debat over religie en legt daarmee de vinger op de zere plek: de confrontatie tussen christendom en islam.

Wat is tolerantie in een heterogene samenleving?
De vraag naar het verschil in gods- en mensbeeld.
 
Beide vragen - wat kan een cultuur (ver-)dragen en wat is het mens- of godsbeeld op grond waarvan je een ander accepteert of weigert - worden vaak uit het debat geweerd. Vreemd genoeg uit naam van diezelfde tolerantie, die dan juist wordt opgevoerd als grote witwasser van alle verschillen. Alle verschillen zijn relatief, cultureel bepaald maar niet wezenlijk.
 
Want echt, au fond geloven we allemaal in één God en is het verschil tussen christendom, islam, hindoeïsme, etc. lood om oud ijzer. Achterliggende suggestie: we delen wel hetzelfde mens- en godsbeeld, dus heb het niet over de verschillen want je speelt met vuur. Tolerantie als de ultieme zwijgplicht. Dan maar liever opnieuw nagedacht.

voorpublicatie [ Trouw Online ]

Mimesis
Mimesis, tentoonstelling van Matthijs Röling
in het Drents Museum te Assen, 22 maart t/m 3 juli
zelfportretMatthijs Röling (Oostkapelle, 1943) geldt als het boegbeeld van de hedendaagse figuratieve Nederlandse schilderkunst. Op de tentoonstelling zijn ruim 100 schilderijen en tekeningen uit de periode 1960 tot 2005 te zien, waaronder indringende stillevens, prachtige portretten, naakten, landschappen, interieurs en mythologische voorstellingen. De titel van de tentoonstelling Mimesis (Grieks voor nabootsing van de natuur) verwijst naar Röling’s onuitputtelijke bron van inspiratie. De tentoongestelde topwerken van Röling zijn hoofdzakelijk afkomstig uit particulier bezit. Een groot deel is niet eerder in het openbaar getoond.
Ter gelegenheid van deze tentoonstelling verschijnt bij Waanders Uitgevers een prachtig geïllustreerde uitgave met bijdragen van Laurens Balkema, Harry Tupan, Ileen Montijn, Diederik Kraaijpoel en Hugo Röling. Het boek, deel 7 in de serie “Monografieën van het Drents Museum over hedendaagse figuratieve kunstenaars", is vanaf 22 maart 2005 te koop in de Museumwinkel van het Drents Museum.

drentsmuseum.nl

vrijdag 25 maart 2005
een gelukkige hand
Vandaag wordt Peter van Straaten 70 jaar
Peter van StraatenPeter van Straaten volgde het gymnasium in Arnhem en studeerde daarna aan de Kunst- nijverheidsschool te Amsterdam. In 1958 begon hij bij Het Parool als reportagetekenaar om vervolgens voor deze krant illustraties en, vanaf 1983, politieke tekeningen te maken. Sinds 1968 werkt hij voor Vrij Nederland eveneens als politiek tekenaar. Van Straatens werk wordt gekarakteriseerd door de wat krasserige wijze van tekenen, waarbij de arcering een belangrijke rol speelt. In zijn vroege werk werd hij vooral beïnvloed door Ronald Searle en inhoudelijk zijn er overeenkomsten met Jo Spier.
Mabel Wisse Smit tracht iets te verbergen
Mabel Wisse Smit tracht iets te verbergen
in 2003 ontving Peter van Straaten voor deze tekening de inktspotprijs
Ook de levensschetsen van Simon Carmiggelt tonen een sterke verwantschap met Van Straatens werk. Evenals deze schrijver doet de tekenaar ideeën op in cafés en gebruikt hij in zijn werk uitspraken van de cafébezoekers. Vaak maakt hij tekeningen op één thema, zoals een erotische serie of de reeks ‘Het Literaire Leven’ die in Vrij Nederland staat.
Een bijzondere plaats in zijn oeuvre neemt de strip ‘Vader & Zoon’ in, die hij vanaf 1968 voor Het Parool tekende. Na zeventien jaar, circa vijfduizend afleveringen en zeventien albums stopte ‘Vader en Zoon’ in 1987. Vanaf 1988 tekent Peter van Straaten dagelijks een cartoon onder de titel ‘Het dagelijks leven’ voor Het Parool.

Biografie Peter van Straaten [lambiek.net ]

donderdag 24 maart 2005
gekruisigd kosovo
vandaag 6 jaar geleden, op 24 maart 1999
begon de NAVO een oorlog in Kosovo

Op 24 maart 1999 besloot de NAVO met operatie KFOR “uit humanitaire redenen” een soeverein land aan te vallen. Er volgden hevige bombardementen op Belgrado. Zes jaar later lijkt deze oorlog helemaal vergeten. Maar niet in Kosovo en in Servië. Daar zijn de gevolgen van deze verschrikking desastreus. Op de website van het diocees van Raska and Prizren staan aangrijpende foto’s van het dagelijkse leed onder de Servische bevolking van Kosovo.

begrafenisdienst voor vermoorde Serven
begrafenisdienst voor vermoorde Serven

In 2000 verscheen het boek Crucified Kosovo met daarin een verbijsterende inventarisatie van de verwoesting en ontheiliging van de Orthodoxe cultuur door Albanese terroristen. Tientallen kerken en kloosters, waarvan sommige uit de dertiende eeuw, zijn vernietigd. Ontelbare iconen zijn ontwijd veelal onder het oog van KFOR-soldaten.

Crucified Kosovo
Omslag van het boek Crucified Kosovo
verwoeste kerken en kloosters in Kosovo
Verwoeste kerken en kloosters in Kosovo
verwoeste Orthodoxe kerk in Kosovo
verwoeste Orthodoxe kerk in Kosovo
ontwijde icoon
Albanese terroristen ontwijdden deze icoon onder het toeziend oog van KFOR

Een jaar geleden, van 17 tot 20 maart 2004 en 5 jaar na de NAVO-bombardementen laaide het conflict in Kosovo weer op. Opnieuw werden mensen vermoord en kerken vernield en geplunderd. De website van het diocees toont de gevolgen van deze maart pogrom

Destroyed monasteries in Kosovo
Orthodox diocese of Raska and Prizren
Human Right Watch

woensdag 23 maart 2005
Amen.
maandagavond gezien met Marloes: Amen.

Maandag vertelde Marloes diep onder de indruk over een film die ze zaterdagavond had gezien. “Maar ik heb ‘m voor je opgenomen hoor!” Dus zaten we maandagavond bij haar thuis samen op de bank. Amen. is een aangrijpende film over twee mannen, een SS-officier en een katholiek priester die beiden worstelen met hun geweten en hun institutie. De film dateert van 2002 en behoort tot de nieuwe generatie films over de Tweede Wereldoorlog waarbij goed en kwaad niet zo duidelijk van elkaar gescheiden zijn als, pak ‘m beet, 40 jaar geleden. De Nederlands-Duitse film De Tweeling is natuurlijk ook zo’ n film. De SS-officier in Amen., Von Gerstein heeft echt bestaan. Hij heeft het Hollandse verzet aangespoord om per radio Engeland op de hoogte te brengen van de holocaust, maar hij werd genegeerd. We hebben geleerd dat de SS-er helemaal slecht was en de verzetsman helemaal goed. Zestig jaar na de oorlog moeten we nog altijd onze oordelen blijven bijstellen. Eigenlijk is het niet de vraag wie er goed of wie er fout was, maar is de vraag speculatief: wat zouden we zelf hebben gedaan? Amen. brengt dat op indringende wijze dichterbij.

Amen. gezien met Marloes Kamerich op 21 maart 2005
De filmposter van Amen.
provocatie of confrontatie?

De filmposter van Amen., een hakenkruis dat overloopt in een kruis (of kruis dat overloopt in een hakenkruis) heeft heftige kritieken opgeroepen. Maar de boodschap van Christus spreekt wel volledig uit deze film: het opkomen voor en meelijden met de verdrukten en de vervolgden. De priester trekt daarin, in navolging van Christus, de uiterste konsekwentie.

Toneelschrijver Rolf Hochhuth bracht in 1963 een deels op feiten gebaseerd stuk uit over hoe onbeholpen de wereld buiten nazi-Duitsland aan het begin van de Tweede Wereldoorlog reageerde op de holocaust. Het deed veel stof deed opwaaien en zelfs in de 21ste eeuw moet je maar het lef hebben om erover te beginnen. Regisseur Costa-Gavras, zoon van een heldhaftige Griekse verzetsstrijder, heeft met dit soort activisme niet de minste moeite. Wat hem in veel films lastiger afgaat is de boodschap als het ware te laten groeien in plaats van in het gezicht te wrijven.
 
In Amen., een adaptatie van het Hochhuth-toneelstuk, lukt dat bewonderenswaardig subtiel en indringend tegelijk. Hij laat SS-officieren door een kijkgat naar massavergassing turen, onmenselijke gruwelen blijven voor ons ongezien in de historische hel rondwaren en Costa-Gavras toont tegelijk diep respect voor de slachtoffers en hun nabestaanden. Een van de officieren in de perverse peep-show is Kurt Gerstein, de wetenschapper die het dodelijke gas Zyklon B uitvindt, maar vanwege zijn katholieke overtuigingen radicaal tegen de nazi-barbaarsheid is. Hij brengt een priester op de hoogte die de kerkbazen probeert te overtuigen van de gruweldaden.
( Bron: cinema.nl )

Amen. Offical Website
interview met regisseur Costa-Gavras

Lente

Achttien dagen geleden lag hier nog sneeuw.

Lente in Arnhem
dinsdag 22 maart 2005
fifties in fullcolor
vanavond in Andere Tijden:
kleurenfilmpjes uit de jaren vijftig, 20.50 Ned 3

Kijken!

Andere Tijden bestaat vijf jaar en pakt uit met een feest van kleur. Een vol uur kleurenfilm over de jaren vijftig, een periode die we tot nu toe alleen in zwart-wit kenden. Bloemencorso’s, Juliana en Bernhard bij bosnegers, broodtrommels op de bagagedrager, rokende kinderen en de feestelijke entree van de Philips hoogtezon: het zijn slechts een paar van de kleurenfragmenten die onze kijk op de jaren vijftig voorgoed doen veranderen. De jubileumuitzending ‘De andere jaren vijftig’ geeft een uniek beeld van een decennium dat saai, sober en truttig was, maar in kleur eigenlijk best meevalt.
kleur

Archief Andere Tijden

famous last words
vandaag 173 jaar geleden overleden:
Johann Wolfgang von Goethe 22 maart 1832
GoetheWas u er trots op dat u wist dat Goethe op zijn sterfbed de symbolische woorden ,,Mehr Licht!'’ had uitgeroepen? De werkelijkheid is nuchterder. Hij zou gezegd hebben: ,,Mach doch den zweiten Fensterladen auf, damit mehr Licht hereinkomme.'’ Die (…) luiken moesten even open, dat was alles.
Bron: ( NRC Handelsblad )

www.mehr-licht.de
Goethe biografie

maandag 21 maart 2005
historisch bewustzijn

 

Peter Geenen
Het Dagboek van Anton Dingeman door Peter Geenen, 14 maart in Trouw
zondag 20 maart 2005
zondag van de orthodoxie
vandaag wordt de Triomf van de Orthodoxie gevierd
de overwinning op de iconoclasten in 843

Gisteren vierde de parochie van de heilige Tychon in Nijmegen weer de Liturgie. Het was de eerste zaterdag van de Grote Vasten. Traditiegetrouw werd na de Liturgie de kolivo gewijd. Vandaag komen orthodoxe christenen uit het hele land in Rotterdam in de Orthodoxe Kerk van de Heilige Nikolaas (Westzeedijk 333) bijeen. De Goddelijke Liturgie wordt gezamenlijk gevierd door alle orthodoxe priesters en diakens onder de hoede van Zijn Excellentie Bisschop Maximos van Evmenia (Oecumenische Patriarchaat).

Parochie van de heilige Tychon Nijmegen

TROPARION Toon 2: Wij buigen voor uw Icoon, O goede Heer, * en smeken U: vergeef onze zonden, Christus God. * Gij hebt het Kruis willen bestijgen * om hen die Gij geschapen had te bevrijden. * Daarom roepen wij dankbaar U toe: ..Verlosser, Gij hebt het heelal met vreugde vervuld ..door de wereld te komen redden.

Parochie van de heilige Tychon Nijmegen

KONDAKION, Toon 8: Het onbegrensde Woord van God nam grenzen aan: * Het werd mens uit U, O Moeder van God. * In U herstelde Hij de beschadigde icoon van God naar zijn oorsprong, * gesierd met goddelijke schoonheid. * In woord en daad belijden wij dit Geheim: * daarom vereren wij ook iconen.

Parochie van de heilige Tychon Nijmegen
de wijding van de kolivo
door vader Sergi Merks

website van de parochie van de heilige Tychon

zaterdag 19 maart 2005
Into Pärt

Het Holland Festival is dit jaar helemaal into Pärt. Vier werken worden uitgevoerd: Miserere, Stabat Mater, Como Cierva Sedienta, en Kanon Pokajanen. Over dit laatste stuk kon je dinsdag hier al lezen.

De artistiek en zakelijk directeur van het Holland Festival menen dat zijn muziek hemels is. Om in de sfeer van het thema Heaven and Hell te blijven, schrijven ze “Laat u verleiden door onder meer de hemelse muziek van Arvo Pärt, de demonische klanken van Louis Andriesen ( … ). Ongetwijfeld zal dit als een compliment bedoeld zijn voor Louis Andriesen.

Arvo Pärt
“… achter de kunst om twee, drie tonen met elkaar te verbinden ligt een kosmisch mysterie verborgen.”
Een bijzonder deel van het Holland Festival programma wordt gewijd aan een bloemlezing uit het oeuvre van de 70-jarige Estlandse componist Arvo Pärt met werken die hij de afgelopen dertig jaar maakte. De composities worden uitgevoerd door gerenommeerde ensembles en orkesten, waaronder het Eesti Filharmoonia Kammerkoor (Estlands Philharmonisch Kamerkoor). Een topensemble uit Estland dat gespecialiseerd is in het werk van Pärt. Het Pärtprogramma belooft dan ook een evenement te worden van wereldallure.

Programma
Arvo Pärt: Miserere (7 juni, Nieuwe Kerk)
Arvo Pärt: Stabat Mater (8 juni, Muziekgebouw aan ‘t IJ)
Arvo Pärt: Como Cierva Sedienta (9 juni, Muziekgebouw aan ‘t IJ)
Arvo Pärt: Kanon Pokajanen (10 juni, Nieuwe Kerk)
Arvo Pärt en Alexander Knaifel (18 juni, Het Concertgebouw)

Website Holland Festival

vrijdag 18 maart 2005
briljante belg
gezien: documentaire over Mercator
in: de kaartenmakers bij Teleac, Ned 1, 17 maart 16:10
Gerard Mercator werd geboren in 1512 in Rupelmonde, een dorp aan de Schelde bij Antwerpen, en hij stierf in 1594 in Duisburg. Hij was een beroemd cartograaf, en niet alleen vanwege de vele uitstekende kaarten die hij graveerde en de globes die hij vervaardigde. Zijn vermaardheid is tevens te danken aan het feit dat hij voor zijn kaarten het Italiaanse kanselarijschrift gebruikte, dat door alle latere cartografen werd overgenomen. Zijn grootste bekendheid verwierf hij echter door de uitvinding van een nieuwe kaartprojectie, die zijn naam draagt: de mercatorprojectie.
( Bron: kennislink.nl )
Mercator

Het laatste deel van de kaartenmakers wordt volgende week donderdag 24 maart uitgezonden.

Het raadsel van de Mercatorprojectie

donderdag 17 maart 2005
suske en wiske 60 jaar
herlezen : Suske en Wiske
De Speelgoedzaaier, door Willy Vandersteen

De SpeelgoedzaaierSinds Willy Vandersteen van Suske en Wiske een studioproduct maakte, is de kwaliteit van de verhalen en tekeningen erbarmelijk. Kamagurka maakte er zelfs een liedje over. Hergé heeft dat direct goed gezien en de degeneratie van zijn geesteskind voor en na zijn dood weten te voorkomen. De liefhebber heeft liever 20 goede dan 200 slechte albums. Gelukkig zijn het er, dankzij de productiviteit in de jaren vijftig meer geworden: Zeker 30 Suske en Wiske’s vind ik nog altijd de moeite waard. Hieronder een lijstje van de eerste 41 albums, die ik allemaal in mijn verzameling heb, met als mijn favorieten: de speelgoedzaaier, de circusbaron, de bokkerijders, de tuf-tuf club en de ringelingschat

1946
Op het eiland Amoras [68]
De vliegende aap [87]
De sprietatoom [107]
De koning drinkt [105]
1947
De bokkerijders [136]
Prinses Zagemeel [129]
De zwarte madam [140]
1948
De witte uil [134]
De mottenvanger [142]
1949
Lambiorix [44]
Bibbergoud [138]
De stierentemmer [132]
1950
De stalen bloempot [145]
Het zingende nijlpaard [131]
1951
De sterrenplukkers [146]
Het bevroren vuur [141]
De ringeling schat [137]
De tuf-tuf club [133]
1952
De lachende wolf [148]
De dolle musketiers [89]
1953
De knokkersburcht [127]
De tamtamkloppers [88]
1954
De speelgoedzaaier [91]
De ijzeren schelvis [76]
De circusbaron [81]
1955
De straatridder [83]
1956
De spokenjagers [70]
De brullende berg [80]
De snorrende snor [ 93 ]
1957
De stemmenrover [ 84 ]
De geverniste zeerovers [ 120 ]
Het sprekende testament [119]
1958
De zwarte zwaan [123]
De duistere diamant [121]
1959
Het vliegende bed [124]

De albums uit de blauwe reeks blijven natuurlijk ook klassiekers:
Het Spaanse spook, 1951 [150]
De bronzen sleutel, 1952 [116]
De Tartaarse helm, 1953 [114]
De schat van Beersel, 1954 [111]
Het geheim der gladiatoren (Goud voor Rome), 1955 [113]
De gezanten van Mars, 1956 [115]
De groene splinter, 1957 [112]
Het gouden paard, 1958 [100]

Suske en Wiske Hitlijst 2005
reacties van lezers op De Speelgoedzaaier

woensdag 16 maart 2005
inleiding tot die ortodoksie
Waarom het ek nog nooit tevore van die Ortodokse Kerk gehoor nie?
Nee, ek sou nie kon sê nie. Dit bestaan al van Pinkster af en daar is minstens 150 miljoen van ons in die wêreld. In die VSA is die Ortodokse Kerk die kerk wat die vinnigste groei en in Brittanje is die Ortodokse Kerk die enigste Kerk wat ‘n toename in lidmate ervaar. Maar die meeste lidmate van die Ortodokse Kerk word nog gevind in die Oosblok-lande, soos Rusland, Roemenië, Serwië, Bulgarye asook in Griekeland en die Midde-Ooste.
 
Is julle soos die Katolieke of die Protestante?
Wel, die Ortodokse Kerk is “katoliek” in die volste sin van die woord: “Omvattend en sonder grense.” Maar ongeveer 500 jaar vóór Wes-Europa deur die Hervorming in Protestant en Katoliek verdeel geraak het, het Ortodokse Christene al geprotesteer teen die Pous van Rome en sy pogings in die 11de eeu om die oppergesag oor die Kerk te verkry asook teen nuwighede wat leerstellings betref. Die Ortodokse Kerk bly, wat leer en geloof betref, onveranderd sedert die vroeë Kerk van die apostels. (Ja, dit is hoe lank ons al daar is!)
 
Jy voel duidelik seker van jou saak, né?
Dit is so, maar as jy in gedagte hou dat Jesus Christus beloof het dat Hy Sy Kerk sal stig en dat dit, wat geloof en die uitleef daarvan betref, onveranderd sal voortbestaan, en dat die poorte van die doderyk dit nie sal oorweldig nie, is dit nogal baie verfrissend (en bevestig dit ‘n mens se geloof)!
 
Glo julle in die Bybel?
Nee, ons glo in God! Ons glo egter wel dat die Bybel as die geïnspireerde woord van God ‘n deel van die Tradisie van die Kerk uitmaak. (2 Thess. 2:15) Dit was, om die waarheid te sê, die Kérk wat ons die Bybel gegee het soos wat ons dit vandag ken! (Jy het tog seker nie gedink dat dit, soos wat ons dit nou het, sommer so uit die hemel geval het nie, of hoe?)
 
Waarom moet ek na die Ortodokse Kerk kom, of wat dit betref, na enige kerk?
Waarom moet jy, “wat dit betref", gaan werk, of skool toe gaan? Dit is ‘n doodnatuurlike ding om te doen! As kind van God moet jy Hom op die een of ander manier, hoe dan ook, saam met jou Christen broers en susters aanbid. Dit is die leer van die Skrif. Die Ortodokse Kerk bied die mees betekenisvolle en rykste uiting aan geloof en aanbidding wat daar is. (Jy sal dit moet sien om dit te glo!) Hoekom met minder tevrede wees? (Nogal ‘n hele mondvol, né?)

Inleiding tot die Ortodoksie

dinsdag 15 maart 2005
boete en troost

In deze eerste week van de Grote Vasten wordt in de Orthodoxe Traditie iedere avond de boetekanon van de heilige Andreas van Kreta gezongen. Ook het Nederlands Zangtheater voert dit jaar een boetekanon uit. De compositie Kanon Pokajanen van Arvo Pärt maakt deel uit van het project Licht dat vorige week zaterdag 5 maart in Amsterdam van start ging met een eerste experiment. De voorstellingen volgen later in oktober. Op de website van het Nederlands Zangtheater staat het volgende:

( … )Het lijnenspel, dat in de muziek van Arvo Pärt Kanon Pokojanen ; Ode 1, en in Eschers werk Ciel, air et vents naar voren komt, wordt afgewisseld met Onno van Swigchem’s manier van componeren, waarin allerlei ideeën en invallen met elkaar gecombineerd worden. De contrasten in het oeuvre van Folke Rabe Rondes en de ritmisch willekeurig aandoende opbouw van De Leeuw is in het werk van Daan Manneke Archipel IV en John Tavener Song for Athene in het geheel niet herkenbaar. Hierdoor kunnen we in de muziek die uitersten opzoeken, die in het beeld gesuggereerd worden of omgekeerd. In de experimenten zullen we verschillende van deze werken uitproberen. Het Nederlands Zangtheater staat onder leiding van: Anthony Zielhorst.

Arvo Pärt zei zelf over Kanon Pokajanen:

Arvo Pärt“In deze compositie probeer ik van de taal uit te gaan. 
Ik wilde het woord zijn eigen klank laten vinden, zijn eigen melodische lijn. 
Zo ontstond muziek die – tot mijn eigen verbazing – doordrongen was van het eigen karakter van het oude kerkslavisch.”
Bron: website van het
Nederlands Zangtheater
uit Amsterdam.

Op zaterdag 23 april wordt in de Luthersekerk in Utrecht naast het Concert voor Koor van Alfred Schnittke ook de Kanon Pokajanen van Arvo Pärt uitgevoerd. Op de website van de Pieterskerk wordt dieper ingegaan op de traditionele structuur van de kanon:

De compositie van Pärt is gebaseerd op oude teksten. Aan de tekst van de Kanon ligt een gebedsboek uit de vroegste periode van de Russisch-orthodoxe kerk ten grondslag. De traditie van de Kanon begon in Byzantium en beleefde zijn bloeiperiode in de 7de en 8ste eeuw in de werken van Andreas van Kreta en Johannes van Damascus.
 
Een Kanon noemt men een reeks van negen Odes, die muzikaal en structureel (door de keuze van een van de acht kerktonen ofwel kerktoonsoorten) op elkaar afgestemd worden.
Iedere ode start met de Heirmos: de drager van een essentiële bijbelse gedachte. Daarna volgen meerdere strofen (Troparia). De Hermoi kunnen in meerdere Kanons gebruikt worden terwijl de Troparia in iedere Kanon anders zijn. De laatste Troparion van iedere ode is gewijd aan Maria. Tussen de Troparia keert steeds een Refrein terug waarin om erbarmen gesmeekt wordt.
Daarnaast wordt herhaaldelijk de kleine Doxologie (Ere zij de vader en de zoon ..) gezongen.
 
Het hele verhaal over de structuur laat al zien dat het uitgangspunt van Pärt veel meer op de oude kerkelijke tradities leunt dan het startpunt van Schnittke. Dit is zeer goed hoorbaar in de uitwerking door de componisten. Pärt kiest voor een zeer meditatieve stijl met veel herhalingen. Buiten de aanhef van iedere Ode komen geen enorme klankuitbarstingen voor. Dit versterkt de rust en het tijdloze karakter van deze muziek. Het doorlopen van de ongeveer 85 minuten durende Kanon leidt tot vergeestelijking, innerlijke rust en troost. Bron: Pieterskerk Utrecht

Arvo Pärt Official Website

maandag 14 maart 2005
Herman van Veen 60 jaar
vanavond speciale voorstelling in Utrecht
ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag

Hulde!

Herman van Veen
Herman van Veen
60 jaar & 40 jaar artiest

Official Website Herman van Veen

de eerste superster
gezien : documentaire Mary Pickford
in Het uur van de wolf, Nederland 3, 20.55
De documentaire Mary Pickford belicht het leven en de carrière van de eerste filmster in Hollywood. Ze was wereldberoemd, en heeft een grote bijdrage geleverd aan de nieuwe filmindustrie in Amerika, begin van vorige eeuw. Haar leven was een aaneenschakeling van armoede en succes, romantiek en tragedie.
Mary Pickford werd op 8 april 1892 als Gladys Smith in Toronto geboren. Haar familie was arm en ze begon haar carrière als kind in het theater, om geld te verdienen. Op haar twaalfde was ze broodwinnaar van het (vaderloze) gezin en op haar zestiende werd ze ontdekt door regisseur D.W. Griffith, één van de grondleggers van de moderne cinema. Pickford bleek een groot talent op het witte doek, en kreeg al snel de status van Hollywoods eerste filmster.
Haar privéleven verliep minder voorspoedig, haar eerste huwelijk met een alcoholistische acteur liep na enkele jaren op de klippen en ze hertrouwde met de andere grote Hollywoodster van de jaren ’20: Douglas Fairbanks.
Mary Pickford
The world’s sweetheart
1893 - 1979
Pickford was een hele succesvolle zakenvrouw. Vanaf jonge leeftijd heeft ze moeten onderhandelen over contracten en zag al snel het commerciële potentieel van het nog jonge medium film. Samen met Fairbanks, Charlie Chaplin en Griffith vormde ze United Artists, om volledige artistieke en commerciële zeggenschap over hun films te kunnen houden. Pickford werkte als actrice, schrijfster, regisseur en producent aan vele tientallen films, veelal hoogtepunten van de artistieke ‘stomme’ film in de jaren ’20.
Ze won de eerste Oscar voor beste vrouwelijke hoofdrol, maar toen de geluidsfilm doorbrak aan het eind van de jaren ’20 ging haar carrière snel bergafwaarts, en ook haar huwelijk met Fairbanks hield geen stand. Ze trok zich terug in haar woning en raakte zwaar aan de drank.
In 1976 ontving ze een Oscar voor haar bijdrage aan de Amerikaanse filmindustrie. Ze stierf drie jaar later.

Het Uur van de Wolf

het dresden van het noorden
In 2vandaag aandacht voor het bombardement
op Swinemünde op 12 maart 1945
Helmut Schnatz: SwinemundeSwinemünde, een Duits stadje aan de Baltische Zee, werd zestig jaar geleden in een uur tijd van de kaart geveegd door Amerikaanse bommenwerpers. Er vielen meer dan 20 duizend doden, vrijwel allemaal burgers.
Het Duitse Swinemünde bestaat niet meer, en dat verklaart waarom er zestig jaar na dato geen belangstelling meer is voor het bombardement waarvan nabestaanden en historici zich nog altijd afvragen waarom het plaatsvond. De Russen stonden aan de poorten van Berlijn, Hitler had de oorlog praktisch verloren.
Swinemünde werd kort daarop Pools, het heet nu Swinoujscie. Een stad zonder Duitsers, een stad zonder slachtoffers. Slechts een klein clubje vrijwilligers houdt de herinnering van het Dresden van het noorden levend.
(Bron: Twee Vandaag)

Das Massaker von Swinemünde

daar zal ook uw hart zijn
vandaag begint de Grote Vasten
14 Want indien gij den mensen hun misdaden vergeeft, zo zal uw hemelse Vader ook u vergeven.
15 Maar indien gij den mensen hun misdaden niet vergeeft, zo zal ook uw Vader uw misdaden niet vergeven.
16 En wanneer gij vast, toont geen droevig gezicht, gelijk de geveinsden; want zij mismaken hun aangezichten, opdat zij van de mensen mogen gezien worden, als zij vasten. Voorwaar, Ik zeg u, dat zij hun loon weg hebben.
17 Maar gij, als gij vast, zalft uw hoofd, en wast uw aangezicht;
18 Opdat het van de mensen niet gezien worde, als gij vast, maar van uw Vader, Die in het verborgen is; en uw Vader, Die in het verborgen ziet, zal het u in het openbaar vergelden.
19 Vergadert u geen schatten op de aarde, waar ze de mot en de roest verderft, en waar de dieven doorgraven en stelen;
20 Maar vergadert u schatten in den hemel, waar ze noch mot noch roest verderft, en waar de dieven niet doorgraven noch stelen;
21 Want waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn.
Mattheus 6 : 14 - 21

De beweeglijke Grote Feesten van de Heer

zondag 13 maart 2005
vergevingszondag
de vierde zondag van de Voorvasten, afscheid van zuivel.
Ook wel genoemd: vergevingszondag
Het evangelie van deze laatste zondag voor het begin van de Grote Vasten zegt ons dat wij van de Heer geen vergeving kunnen verwachten wanneer wij niet zelf onze medemensen vergeven wat wij hen bewust of onbewust hebben aangedaan. Daarom vindt op deze dag aan het einde van de Vesper de vergevingsdienst plaats. Vaak wordt de vergevingsdienst aansluitend aan de Liturgie van deze zondag gehouden. Na de evangelielezing (Matteüs 18,18 – 35) knielt de priester met het gezicht naar de mensen en vraagt vergeving voor de fouten en tekortkomingen in het afgelopen jaar. Daarna komen alle gelovigen naar de priester en vragen, geknield, eveneens om vergeving.
De Heilige Ephraïm die Syriër
De Heilige Ephraïm die Syriër

Aan het einde van de dienst wordt het gebed van de Heilige Efraïm gebeden:

“Heer en Meester van mijn leven,
geef mij niet de geest van luiheid, moedeloosheid, heerszucht of van ijdel gepraat (grote buiging)
maar geef mij de geest van wijsheid, nederigheid, geduld en liefde (grote buiging)
Ja, Heer, laat mij mijn eigen fouten zien en niet die van mijn broeders en zusters,
want Gij zijt gezegend in de eeuwen der eeuwen. Amen”
God, wees mij zondaar genadig ( kleine buiging, 12x
Daarna nog een keer het hele gebed, afgesloten met een grote buiging.)

Vanaf nu eindigt elke dienst in de vasten (behalve de Liturgie) met dit gebed.

katholiek en protestant
Filosofie Scheurkalender, zondag 13 maart
( … ) Umberto Eco sprak van een ‘godsdienstoorlog’ tussen de twee computersystemen. “Ik ben er heilig van overtuigd", schrijft hij, “dat de Macintosh katholiek is en DOS protestant. De Mac werkt geheel volgens de catechismus, het wezen van de openbaring zit samengebald in begrijpelijke formules en in schitterende iconen. Ieder die hem gebruikt heeft recht op heil. DOS schept ruimte voor een vrije interpretatie van de geschriften, vereist persoonlijke beslissingen, gaat ervan uit dat het heil niet in ieders bereik ligt. Ver van de barokke menigte van feestvierders zit de DOS-gebruiker gekluisterd in de eenzaamheid van zijn eigen innerlijke wereld.”

Maar hoe zit het nu met het besturingssysteem Windows? In het essay Virtueel Polytheïsme citeert Jos de Mul wederom Eco:

( … ) Ook Windows, een op de Macintosh genspireerd besturingssysteem dat in combinatie met DOS gebruikt kan worden, wordt door Eco trefzeker op de religieuze landkaart geplaatst: “Windows is een schisma te vergelijken met de anglicaanse afscheuring, grootse ceremonieën in de kathedraal, maar ook de mogelijkheid van een plotselinge terugkeer naar DOS om een reeks dingen te veranderen op grond van merkwaardige beslissingen".

Umberto Eco on PC’s and Macs

zaterdag 12 maart 2005
plat protest
Ellen ten Damme vanavond in Berlijn
en op 21 mei niet naar Kiev…
ich greif zum telefon -
ruf an im pentagon
mein mann kann nicht kommen -
mit seinen weichen knien
macht eueren scheiss-krieg ohne ihn
ich hab ihn plattgefickt
glücklich und matt
so dass er keine kraft mehr zum aufstehn hat
und er kriegt die stiefel nich mehr an
nicht für´n irak und nicht für´n iran.
Ellen ten Damme
PLATTGEFICKT -
MIT SEINEN WEICHEN KNIEN
MACHT EUREN SCHEISS KRIEG OHNE IHN
FÜR EUER DRECKS- MILITÄR-
GEB ICH MEINEN MANN-NICHT MEHR HER . l
-
hey schwestern, nehmt euch wieder mal vor:
Make love- not war
und wenn einer trotzdem wieder hingehn will
dann kommt der sexuelle overkill
auf die matraze , am tag 100mal
das ist ja wohl besser als fundamental
für Religiösen Wahn oder Georg W´s Kohlen
wird keiner meinen süssen mehr aus ´m bett rausholen. . .
-
ICH HAB IHN PLATTGEFICKT -
MIT SEINEN WEICHEN KNIEN
MACHT EUREN SCHEISS-KRIEG OHNE IHN
FÜR EUER DRECKS- MILITÄR
GEBEN WIR UNSRE MÄNNER NICHT MEHR HER …
-
die einzige waffe, die ich akzeptier
steht steif und geladen direkt vor mir . . .
Ellen ten Damme
die einzige waffe, die ich akzeptier
steht steif und geladen direkt vor mir . . .
Ellen ten Damme überzeugt bei Germany 12 Points
Ein absoluter Erfolg war Ellens Auftritt beim Grand Prix Vorentscheid. So sexy, akrobatisch und wild war keine.
Das Publikum im Saal hat ihre Friedensbotschaft begeistert gefeiert. Ellen brachte 3 Minuten voll Power gegen Georg W.´s Kriege.
Am Ende entschied sich das TV-Publikum dann doch für Pop- und Casting-Einerlei: Gracia fährt jetzt für Deutschland nach Kiew. Ellen - so wird gemunkelt - ist Dritte geworden.
Bron : udo-lindenberg.de

Official Website Ellen ten Damme

een mannelijk probleem?

“Wel iets speciaal voor mannen, he?” merkte Marloes terloops op. Ik keek haar met een onbegrijpende frons aan. “Dit hier", zei ze terwijl ze de voorkant liet zien van het boekje dat ze uit mijn boekenkast gepakt had. “Het probleem van het lijden heet het. Je hebt het zelfs onderstreept…”

Als wij ’s morgens wakker worden trachten wij de nieuwe dag aan God te wijden. Maar reeds voordat we klaar zijn met ons te scheren wordt het onze dag; en Gods aandeel daarin voelen we als een belasting die we moeten betalen ‘uit eigen zak’; als een korting op de tijd die eigenlijk, voor ons gevoel ‘onze eigen tijd’ hoort te zijn.
 
uit: C.S.Lewis, het probleem van het lijden, Ten Have, 1998, blz. 59
Clive Staple Lewis

C.S. Lewis geeft geen simpele antwoorden

vrijdag 11 maart 2005
anti-dogma
Filosofie Scheurkalender 11 maart
“Dogma’s zijn grotere vijanden van de waarheid dan leugens.”
uit: Menschliches, Allzumenschliches (1878)
Friedrich Nietzsche
De werkelijkheid is volgens Nietzsche een onophoudelijk worden en gebeuren; zij is voortdurend in beweging. Dit komt omdat er verschillende krachten op elkaar inwerken en al deze krachten hebben een “wil tot macht". Met andere woorden: elke kracht wil de boventoon voeren.
In een werkelijkheid met dergelijke krachten is waarheid niets anders dan een machtsgreep: het definieëren van waarheid is bedoeld om de werkelijkheid beheersbaar te maken. Iedereen interpreteert de wereld in het licht van zijn eigen waarden en bedoelingen.
Nietzsche bekritiseert niet dat we met ons denken de wereld naar onze hand zetten. Wat hij bestrijdt is de idee dat onze interpretaties exact corresponderen met de werkelijkheid. Er zijn geen feiten en er bestaat geen objectieve waarheid. Er zijn alleen interpretaties.
De leugenaar is zich bewust van het feit dat hij de werkelijkheid verdraait. Dat is volgens Nietzsche dus geen probleem. De dogmaticus gelooft echter in de absoluutheid van zijn overtuigingen; zijn verdraaiing van de werkelijkheid is dus onbewust. De dogmaticus is volgens Nietzsche een grotere vijand van de waarheid dan de leugenaar, omdat hij ontkent dat waarheid van perspectieven en belangen afhangt.
Claire Polders

Waarheid bij Nietzsche : bestaat niet.
Nietzsche stelt de waarheid beneden de werkelijkheid en benadert deze mechanisch: waarheid is voor hem een instrument om macht uit te oefenen op de werkelijkheid.

Dogma bij Nietzsche: zie boven.
Een objectieve, onafhankelijke waarheid bestaat voor hem niet; hij meent dat waarheid altijd subjectief is omdat deze altijd gekleurd door onze perspectieven en belangen.

Leugen bij Nietzsche: zie boven.
Nietzsche lijkt te ontmaskeren, maar construeert juist een anti-dogma dat de ultieme leugen als waarheid presenteert: ‘God is dood’ en
‘de waarheid bestaat niet’.

Theofaan de Kluizenaar
“De geest verblijft in het hoofd, en dat is voor intellectuelen de enige plek waar zij zich ophouden. Ze leven in hun hoofd en lijden aan een onophoudelijke maalstroom van gedachten. Die maalstroom maakt dat hun aandacht nergens bij kan blijven stilstaan.
 

Theofaan de kluizenaar

 
Evenzo is de geest die in het hoofd verblijft niet in staat om de eenvoudige gedachte aan God vast te houden. Zo’n geest slaat voortdurend op hol. Wie wil dat de eenvoudige gedachte aan God een vaste plaats krijgt in zijn innerlijk, moet daarom het hoofd achter zich laten en met de geest afdalen in het hart. Daar moet hij zonder onderbreking en met aandacht aanwezig blijven. Enkel dan, wanneer de geest verenigd is met het hart, kun je hopen op succes in het besef van Gods aanwezigheid.”
Theofaan de Kluizenaar (1815-1894)
vertaling uit: Igumen Chariton of Valamo, “The Art of Prayer. An Orthodox Anthology”, Londen 1997

St. Theophan the Recluse On Prayer

donderdag 10 maart 2005
mysterium tremendum
gelezen: De Weg van Christus
van vader Kallistos Ware
Wanneer wij erkennen dat God onvergelijkelijk veel groter is dan alles wat wij over Hem kunnen zeggen of denken, dan komt het ons als noodzakelijk voor, wanneer wij het over Hem hebben, dit niet enkel te doen door directe uitspraken maar ook door symbolische beelden. Onze theologie is voor een groot deel symbolisch. Toch volstaan symbolen alleen niet om de transcendentie en het “anders-zijn” van God uit te drukken.
 
imageOm het mysterium tremendum aan te duiden moeten we zowel negatieve als positieve uitspraken doen, om te zeggen wat God niet is eerder dan wat Hij wél is. Zonder deze manier van ontkennen - wat de apophatische benadering genoemd wordt - is al wat wij over God zeggen zeer misleidend. Alles wat we omtrent God bevestigen blijft, hoe juist ook, ver beneden de levende waarheid. Als we zeggen dat Hij goed of rechtvaardig is, dan moeten we er onmiddellijk aan toevoegen dat zijn goedheid of rechtvaardigheid niet kunnen worden gemeten met onze menselijke maatstaven. Als we zeggen dat Hij bestaat, dan moeten we dit onmiddellijk nader bepalen door te zeggen dat Hij niet zomaar een bestaand wezen is onder vele andere, maar dat in Zijn geval het woord “bestaan” een unieke betekenis heeft. Zo houden affirmatie en negatie elkaar in evenwicht. Zoals kardinaal Newman zegt, zijn we voortdurend bezig “te bevestigen en te ontkennen om tot een positief resultaat te komen.” Als we een uitspraak doen over God moeten we erbij voegen: deze bewering is niet onjuist, maar geen woorden zijn in staat de volheid van de transcendente God weer te geven.
woensdag 9 maart 2005
het heilige
Het Heilige van Rudolf Otto
Eerste Druk van Het HeiligeDertien kinderen telde het lutheraanse gezin waarin Rudolf Otto (1869-1937) als twaalfde telg ter wereld kwam. Vader Wilhelm was fabrikant. Moeder overleed toen Rudolf twaalf was. Aan haar droeg hij in 1898 zijn dissertatie over Luthers opvatting van de Heilige Geest op. Otto blikte later terug op zijn nest als “de hechte kring van een eenvoudig en bekrompen milieu. Als schooljongen legt hij belangstelling voor andere godsdiensten aan de dag. Door een rooms-katholieke kameraad laat hij zich over de heiligen voorlichten.
 
In het liberale Göttingen studeert Rudolf Otto godsdienstwetenschap en filosofie. Studiereizen voeren hem naar het Midden-Oosten, Noord-Afrika, India, Birma, China, Japan en Siberië. In brieven en verslagen vertelt hij over zijn ervaringen, doortrokken van een intense beleving: “Ik heb het Sanctus Sanctus Sanctus van de kardinalen in de Sint-Pieter gehoord, het Swiat Swiat Swiat in de kathedraal van het Kremlin en het Holy Holy Holy van de Patriarch in Jeruzalem. In welke taal dan ook, deze woorden, de hoogstverhevene ooit door menselijke lippen gevormd, raken je in het diepst van je ziel, met een machtige huivering het mysterie van die andere wereld die erin verborgen ligt oproepend en openbarend.”
Bron: J.Karels, Rudolf Otto’s meesterwerk “Het heilige” tilt lezers boven denkkaders uit, verschenen in Het Reformatorisch Dagblad

Einblick in die Entstehungsgeschichte der Ottoschen Idee des ‘Heiligen’ [ Uitgeverij Abraxas ]

“Godsdienst is de beleving van het mysterie en het komt tot uiting als het gevoel zich openstelt voor de indrukken van het eeuwige dat verschijnt door de sluier van het tijdelijke.”

Rudolf Otto

dinsdag 8 maart 2005
numineus !
presentatie van het boek Het Numineuze van Tjeu van den Berk
op 18 maart in het Ignatiushuis te Amsterdam
( … ) De kern van deze ervaringen, vol van verrukkelijke huiver is irrationeel van aard en slechts gevoelsmatig te vatten. Om het unieke ervan te beklemtonen, vond de theoloog Rudolf Otto er in 1917 een nieuw woord voor uit: Numineus! Dat wat onuitsprekelijk totaal anders is. In alle leeftijdsfasen kunnen mensen een numineuze ervaring krijgen, maar in de kindertijd is de kans het grootst. Fundamentele structuren van deze ervaringen worden in dit boek aan het licht gebracht.
 
Tjeu van den Berk: Het Numineuze uitgeverij Meinema

presentatie in het Ignatiushuis te Amsterdam
Het Numineuze [ website van Julia Boulanger ]

maandag 7 maart 2005
duizeling
gelezen: De Weg van Christus
van vader Kallistos Ware
Als we niet op weg gaan met een gevoel van ontzag en verbazing, - met wat vaak genoemd wordt: een gevoel voor het numineuze - zullen we niet erg vorderen op de Weg. Toen Samuel Palmer voor het eerst op bezoek kwam bij William Blake, vroeg de oude man hoe hij te werk ging bij het schilderen. “Met angst en beven", antwoordde Palmer. “Dan zul je het ver brengen", zei Blake.
 
tremendumDe Griekse vaders vergelijken de ontmoeting van de mens met God met de ervaring van iemand die in de mist over de bergen wandelt: hij zet een stap vooruit en stelt plotseling vast dat er geen grond meer is onder zijn voeten maar slechts een bodemloze diepte. Ook gebruiken ze het beeld van een man die zich ‘ s nachts in een donkere kamer bevindt: hij opent een vensterluik en wordt verblind door een plotselinge bliksemschicht die hem wankelend achteruit doet wijken. Hetzelfde effect ervaren we wanneer wij oog in oog komen te staan met het levende mysterie van God: een duizeling overvalt ons; al de vertrouwde houvasten vallen weg en we kunnen ons nergens meer aan vastgrijpen; ons innerlijk oog is verblind, al onze gewone opvattingen worden in de war gebracht.
 
uit: De Weg van Christus van vader Kallistos Ware
Uitgeverij Tabor, Brugge 1992
zondag 6 maart 2005
face value
gezien: Documentaire over Hedy Lamarr
zondag 6 maart 18.30 - 19.20 op Nederland 1

In de oorlogsjaren, rond haar dertigste, werd ze beschouwd als de mooiste vrouw op aarde. Evenals Maria Magdalena von Losch kwam Hedwig Eva Maria Kiesler naar Hollywood om daar filmgodin te worden. Haar naam werd veranderd in Hedy Lamarr en een legende was geboren. Maar het werd een korte. Haar succes dankte Lamarr aan haar face value. Toen daar de eerste rimpeltjes in begonnen te verschijnen, ging het bergafwaarts met haar filmcarrière. Na haar laatste grote succes in de film Samson en Delilah raakte ze in de vergetelheid. Haar zoon maakte een mooie, maar soms iets te gekunstelde, documentaire over zijn moeder die vanavond werd uitgezonden in Close Up

Hedy Lamarr
Beroemde Lamarr ikoon uit 1941
Haar perfect geproportioneerde en gestroomlijnde gezicht
geven haar op deze foto vooral de uitstraling van een sportwagen
Hedy Lamarr
De Canadese softwarefabrikant Corel wist daar ruim een halve eeuw later wel raad mee en exploiteerde weer haar face value ter promotie van CorelDraw

Hedy Lamarr Official Website
Corel settles in Lamarr pic lawsuit

groeten uit pskov

De stedenband Nijmegen-Pskov wordt niet alleen warmgehouden door de vele persoonlijke contacten die er in de loop der jaren zijn ontstaan tussen inwoners uit beide zustersteden. Er wordt ook gebruik gemaakt van het glijmiddel kunst en kultuur. Vandaag precies over twee maanden hoop ik samen met Nijmegenaren uit de werkgroep kunst en kultuur naar Rusland te reizen. In Pskov zal o.a. werk worden getoond van het Gelderse kunstenaarsduo vGto, maar ook werk uit de vaste collectie van het museum Het Valkhof.

website van de stad Pskov
website van de stad Pskov
om virtueel vooruit te reizen.

gorodpskov.ru

zaterdag 5 maart 2005
tussen posbank en postbank

De winter duurt voort…

zonder titel
leap of faith
Filosofie Scheurkalender van vandaag, 5 maart
over Vrees en Beven van Soren Kierkegaard
Neem toch Uw zoon, Uw enige, die gij liefhebt, Izaak, en ga naar het land Moria, en offer hem daar tot een brandoffer.

Genesis 22:2

tremendum
Rembrandt Het offer van Izaak
In Vrees en beven maakt Soren Kierkegaard onderscheid tussen drie stadia in de menselijke existentie: het esthetische, het ethische en het religieuze stadium. In het eerste stadium is de mens op de afzonderlijke zijnden gericht, in het tweede stadium probeert de mens objectieve regels en principes te vinden en in het derde stadium ziet de mens zich ondergeschikt en schuldig aan de Eeuwige, oftwel God. Het is niet noodzakelijk en zelfs zeldzaam dat een mens het derde stadium bereikt. Een geleidelijke overgang is niet mogelijk, men moet een sprong maken, de beroemde leap of faith.
 
Het religieuze stadium staat op gespannen voet met het ethische stadium, zo laat Kierkegaard zien aan de hand van het verhaal van Abrahams offer. Wanneer Abraham van God de opdracht krijgt zijn enige zoon Izaak te offeren, kan hij hier met niemand over spreken. Men zou hem voor moordenaar uitmaken. In het ethische stadium staat het spreken juist centraal: men moet afspraken maken en verantwoording afleggen. Tegelijkertijd werpt men met het spreken de verantwoordelijkheid juist van zich af door in het publieke domein te treden. De zwijgende Abraham is dus zowel onethisch als ethisch. Dat is volgens Johann de Silentio (het pseudoniem waaronder Kierkegaard Vrees en beven publiceerde) de paradox tussen ethiek en religie.

Een maand na de moord op Theo van Gogh, plaatst de rechtsfilosoof en atheïst Paul Cliteur in Filosofie Magazine van december 2004 Vrees en beven bovenaan in zijn top 5 van gevaarlijke boeken. Zoals we van een redelijk mens mogen verwachten, zegt hij het volgende hierover:

Moest de gelovige Abraham dat nu doen of niet? Het courante antwoord in deze tijd is natuurlijk dat hij dat niet moest doen. Kierkegaard meent echter dat de religieuze plicht van de mens voorafgaat aan zijn ethische plicht. Hier ligt de legitimatie van religieus gemotiveerd terrorisme en fundamentalisme.

Verder lezen: Wim G. Rietkerk, Ik wou dat ik kon geloven over psychische factoren die een belemmering kunnen vormen voor het vertrouwen op God. Kok Voorhoeve, 1994

vrijdag 4 maart 2005
strooimeester
Anagrammen zoeken met Ragmania
motoriseer set
seriestoot rem
rot esoterisme
stomste roerei
stoer toerisme
mieterse torso
isomeer otters
trieste roomse

Probeer het ook eens met ‘gladheidscoordinator’

Ragmania anagrammenzoeker

hartje winter
zonder titel
donderdag 3 maart 2005
zonder titel

woensdag 2 maart 2005
zonder titel

dinsdag 1 maart 2005
zonder titel

johannes@mimesis.nl

HTML Hit Counters
eXTReMe Tracker

het numineuze www.griffioen-beelden.nl

www.gerdrenshof.com

www.vanleestantiek.com

nl.orthodoxlogos.com

comics grafische vormgeving en webdesign muziek tekeningen en illustraties wetenschap taal & poëzie Rusland religie geschiedenis filosofie film boeken orthodoxie schilderkunst architectuur fotografie